OffertskolanUtbildningar inom Sälj, Förhandling, Offerter, mm.

Det här är Branchrådet YBG

Branschrådet YBG är en ekonomisk förening som består av aktörer inom branschområdet YRKESMÄSSIG BEHANDLING AV GIPSSKIVOR, YBG, och ska verka för en bredare kunskap och högre kvalitet genom råd och rekommendationer i samverkan.

Ändamålet med föreningen är att få bredare genomslag för råd och rekommendationer i branschen avseende kontroll, montering och ytbehandling av gipsskivor, från beställarled till slutförbrukare.

Målet är att branschrådets anvisningar ska verka som branschrekommendationer i alla led i byggprocessen och som ett komplement till AMA HUS 08 för att nå ett fullgott slutresultat.

 

Medlemmar

Anders Strömsjö
Medlem
WA Wallvision Sweden AB
Tel:
Mobil:
E-post: anders.stromsjo@wallvision.se
Håkan Söderblom
Ledamot
Saint-Gobain Sweden AB, Scanspac
Tel:
Mobil:
E-post: hakan.soderblom@saint-gobain.com
Håkan Hellström
Medlem
Måleriföretagarna
Tel:
Mobil:
E-post: shhellström@bredband.net
Jens Åkerström
Medlem
Flügger AB
Tel:
Mobil:
E-post: jeak@flugger.com
Karin Mattsson
Medlem
Jotun Sverige AB
Tel:
Mobil:
E-post: karin.mattsson@jotun.se
Lars Müllerström
Valberedning
Teknos AB
Tel:
Mobil:
E-post: lars.mullerstrom@teknos.se
Michael Tönseth
Suppleant
Fermacell Scandinavia
Tel:
Mobil:
E-post: michael.toenseth@xella.com
Niclas Johannesson
Suppleant
Caparol Sverige AB
Tel:
Mobil:
E-post: niclas.johannesson@caparol.se  
Patrik Månsson
Medlem
Knauf Danogips
Tel:
Mobil:
E-post: patrik.mansson@knauf.se
Per Svedenmark
Medlem
Danalim A/S
Tel:
Mobil:
E-post: psv@danalim.dk
Per Andersson
Medlem
Sveriges Målerikonsulters Förening
Tel:
Mobil:
E-post: perandersson.konsult@tele2.se
Per Karneke
Ledamot
TIKKURILA SVERIGE AB
Tel:
Mobil:
E-post: per.karneke@tikkurila.com
Peter Fäldt
Revisor
Bostik AB
Tel:
Mobil:
E-post: peter.faldt@bostik.com
Stefan Blomqvist
Medlem
Sigma Färg AB
Tel:
Mobil:
E-post: stefan.blomqvist@sigmafarg.se
Stefan Wahlberg
Medlem
Akzo Nobel Decorative Coatings
Tel:
Mobil:
E-post: stefan.wahlberg@akzonobel.com
Thomas Viktorsson
Ordförande
Saint-Gobain Sweden AB, Gyproc
Tel:
Mobil:
E-post: thomas.viktorsson@gyproc.com
Trond Even Fagerli
Medlem
Norgips Norge AS
Tel:
Mobil:
E-post: trond.fagerli@norgips.com
 

 

 

Nyheter

[2017-12-27]
YBG Skrift nr. 7
I Januari 2018 släpper YBG sin uppdaterade Skrift nr. 7. Tag kontakt med din rep...

[2015-02-10]
YBG 2015 som e-bok
YBG skriften 2015 finns även som e-bok och genom att ladda hem ISSUU-appen kan m...

[2015-01-09]
Ny YBG skrift 2015
En nyutgåva av YBG skriften finns nu tillgänglig, utgiven Januari 2015. Skriften...

[2015-01-08]
YGB nu även i mobilen!
Ingen YBG skrift i handen? Lugn nu kan du tanka ner den i mobilen. Hemsidan är a...

 

 

Copyright 2010, Branchrådet YBG

Webbutveckling: C&E Webbguru